Obrácený hruškovo-čokoládový koláč s karamelem a pistáciemi

Dobré odpoledne :-*!

Minulý víkend, ano ještě v době, kdy jsem myslela, že fialovo-rudý otok, neodbytná bolest, neschopnost ohnout nohu a celodenní zvracení jsou pouze obyčejné průvodní znaky pobodání vosou či maximálně lehká alergická reakce a všechno bude fajn (hahahaha, fatální omyl), jsem upekla něco, co by se dalo nazvat asi zhruba jako mňam-mlask-chramst-hmmmm-mmmmmmhm
Dobře, dobře, oficiálně by se to mělo jmenovat spíš obrácený hruškovo-čokoládový koláč s karamelem a pistáciemi, ale věřte mi, že mňam-mlask-chramst-hmmmm-mmmmmmhm vystihuje daleko lépe podstatu věci. Měkká a voňavá karamelová hruška, vláčné čokoládové těsto a krásně zelené, zkaramelizované pistácie... Chtěla jsem upéct něco strašlivě výjimečného, protože neděle byla naprosto výjimečný den, strávený s výjimečnými lidmi. A taková příležitost, kdy se sejdou staří i noví přátelé, které obvykle dělí stovky kilometrů a dokonce jedno celé moře, si přece žádá něco tak trochu dokonalého. A myslím, že tohle bylo přesně ono. Všichni dělali hmmmmm a mhmmmm (a hlavně si přidávali, jak já miluju, když si lidi přidávají :-)) a já na chvilku dokonce zapomněla, jak moc se mi chce vlastně umřít... Jo, tenhle koláč je zázračný. 
A už od neděle jsem netoužila po ničem jiném, než vám tenhle recept sepsat, ale měla jsem to naplánované na středu (protože to už mi mělo být "líp"), jenomže to bych si nesměla na noc vzít Dithiaden... Můj první a zároveň jistojistě poslední v životě (pod to se vám podepíšu). Začali se totiž dít věci... Velmi nepěkné věci. Celý včerejší den jsem o sobě prakticky nevěděla... Ráno jsem byla vzhůru dobré dvě hodiny, ale nemohla jsem ani promluvit, ani otevřít oči... Měla jsem porušenou rovnováhu, takže jsem nemohla chodit po dvou a pohybovala se jako zvířátko po všech čtyřech, a žádné jídlo se mnou nepobylo déle než 10 minut. Moc fajn zážitek. Ještě dnes se moje tělo chová jako by nebylo moje, ale aspoň už zase chodím jako člověk. Ehm jo, aspoň do kuchyně a zpět to zvládnu bez podpírání. Cítím se pořád jako hadr na podlahu, všechno mi padá z rukou, klepu se jako ratlík a tohle mi trvalo napsat asi 4 hodiny. Ale alespoň opadl ten otok na noze. A za pár dnů prý budu jako rybička (Kde jsem jenom tohle už slyšela?!!)... Tímhle dojemným příběhem jsem vás rozhodně nechtěla znechutit, ale spíš varovat, že pokud nejste stokilový svalovec, možná vás Dithiaden sestřelí podobně jako mě, tak si dejte pozor. A upečte si tenhle koláč, protože minimálně na tu chvíli, co ho budete mít na talíři, zapomenete na všechny strasti světa, za to vám ručím. 


Obrácený hruškovo-čokoládový koláč s karamelem a pistáciemi 

Ingredience (na pekáček o rozměrech 25x35 cm):
Na karamelový základ s hruškami a pistáciemi: 
50 g másla 
1/2 hrnku třtinového cukru 
2 lžíce medu (nemusí být, přidejte o to víc cukru) 
30 g pistácií 
4 pevné hrušky

Na těsto: 
1 vejce 
100 g másla 
100 g třtinového cukru 
150 g hladké mouky 
50 g holandského kakaa 
1 lžička prášku do pečiva 
1 lžička jedlé sody 
1 lžíce koření mixed spice 
150 - 200 ml mléka 

Postup: 
1) Troubu rozehřejte na 180 °C. Nejdříve připravte karamel. Můžete ho připravit zvlášť v pánvi - rozpusťte cukr a poté přidejte med a máslo a důkladně promíchejte. Ale já to dělám tak, že na dno pekáčku dám máslo, cukr i med a dám je rozpustit do rozehřívající se trouby. Ovšem po očku ho hlídejte, aby se nespálil. 

2) Hrušky oloupejte, přepulte a vyřízněte jádřince. Poté je položte řeznou stranou dolů na vrstvu připraveného karamelu a mezery mezi nimi vyplňte nahrubo nasekanými pistáciemi. 

3) Vejce, máslo a cukr ušlehejte do světlé pěny a do té postupně zašlehejte prosátou mouku s kakaem, práškem do pečiva, sodou a kořením a mléko. Kdyby vám přišlo těsto příliš tuhé, trošku mléka přidejte. Takto připravené těsto navršte na hrušky a pečte přibližně 30 minut. 

4) Po vytažení z trouby nechte 10-15 minut odpočinout a potom vyklopte na tác nebo větší plech. Doporučuji vyložit pečícím papírem, protože těsto je vláčné a bude se vám chytat na povrch tácu či plechu. Karamel, který zbude na dně pekáčku, vyškrábejte a polijte s ním povrch koláče. Tak se mějte krásně, 
vaše M. 

P.S.: Fotila jsem dost narychlo a na fotkách je to znát, pardon O:-)... A karamel už na fotkách není vidět, protože jsem ho fotila několik hodin po upečení a to už byl všechen vsáknutý uvnitř koláče... Mňam.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za komentář :-)


 photo copyright.jpg
blogger template by envye