Citronovo-maková bábovka s citronovou polevou

Dobrý večer, 

zrovna jsem upekla vláčné a voňavé dýňové cupcakes s vanilkovo-skořicovým krémem s kapkou amaretta (ehm, no jooo, miluju ho, má bejt :-D?) na trochu opožděnou Halloweenskou párty (ovšem na dýňové cupcakes není nikdy pozdě :-D), které jsem ani nestihla vyfotit (ostudaaaaa), protože T. přiletěla, popadla je pod křídlo a zase odfrčela... No dobře, rozumějte přijela autem, přiložila ruku k dílu, okoštovala zbytky, shlédla remix prezidentovy několikanásobné mediální sebevraždy, naložila krabice a zase odjela do temné noci. A já dopíšu post a pak padnu za vlast. 
Vůbec nechápu, jak je možné, že ještě stojím na nohou. Po 14 dnech takřka totálního nicnedělání (pokud se nepočítá občasný výlet do kuchyně a vyplenění lednice, špajzu a mých důmyslných skrýší), byl návrat do práce jako obvykle trochu rozpačitý a hektický. V noci jsem měla dost znepokojivé (no dobře, spíš až děsivé) sny o mluvícím drakovi žijícím v zatopeném pařížském metru (magooooor!), zaspala jsem (totální ignor budíku, jak nečekané, po té době), a celý den jsem byla zmatená jako lesní včela. Taky dokážete 5 minut zírat do poličky, aniž byste věděli, co hledáte :-D?! Já jsem v tom vážně expert světového formátu! Nakonec jsem přežila (a co víc, moji kolegové překvapivě taky)... V práci už jsem pro srandu králíkům (no dobře vědcům :-D), protože kdo měl za poslední rok 30 (+/- 2) různých antibiotik v radě (no dobřeee, některá jsem měla dvakrát, ale to je asi fuk, no ne)? A kdo kdy měl na sídlišti v osmém patře panelového domu mořskou nemoc? Jo, pravděpodobně jen já... Protože jsem co? Looser :-D! I když, jak kolegyně bystře poznamenala, když to vezmeme do detailu, tak kdysi tu moře bylo, takže vlastně ta mořská nemoc není až tak překvapivá a totálně mimo mísu :-D! No jo, pravda! Plavím se na několik miliónů let opožděné nemoci. Ha!
Ale zase by mě teď možná naříznout a z žil mi potečou jen a jen antibiotika! Taková chodící lékárnička... Je libo Augmentin? Cotrimoxazol? Penbene?! Maxitrol? Ano, račte si načepovat... 
No nic, tohle už je trochu moc. Pardon. Jak vidíte, moje koncentrace je na nule :-D! Mým původním záměrem bylo totiž opěvování bábovky! Ale ne ledajaké! Té nejlepší citronovo-makové bábovky na světě s příjemně nakyslou citronovou polevou (kterou jsem milovala už jako malá, nějak mi to zůstalo a byla bych jí schopná jíst samotnou na kila, i když bych asi umřela na glykemický šok a překyselení žaludku už po třetí lžíci). Vydrží krásně vláčná i tři dny po upečení! Asi by vydržela i déle, ale jestli jí uchováte doma víc než tři dny bez toho, abyste jí spráskali, dám vám metál! Fakt! Tak hurá na ten recept!
Citronovo-maková bábovka s citronovou polevou

Ingredience:
160 g másla
250 g krupicového cukru 
4 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
350 g tvarohu (ve vaničce)
150 g bílého jogurtu
špetka soli
250 g dětské krupičky (nebo hrubé mouky)
1 sáček prášku do pečiva
1 citron (nastrouhanou kůru i šťávu) 
2 lžíce celého máku
máslo a hrubou mouku na vymazání a vysypání formy

1 lžíce citronové šťávy
1 hrnek moučkového cukru 

Postup:
Všechny ingredience by měly mít pokojovou teplotu. Ideálně si je vyndejte z lednice hodinu předem. Pak zapněte troubu na 170 °C a formu na bábovku (nebo jinou, podle vašich možností a přání) si pořádně vymažte máslem a vysypte hrubou moukou (nebo krupičkou).
Máslo, žloutky, cukr a šťávu a nastrouhanou kůru z citronu vyšlehejte do světlé pěny. Zašlehejte do vaječné pěny tvaroh a jogurt. Nakonec zapracujte krupičku, sníh z bílků vyšlehaný se špetkou soli a mák. Těsto nalijte do formy, uhlaďte povrch a pečte zhruba 50 minut. Po vytažení nechte bábovku lehce zchladnout ve formě, pak vyklopte na čistý talíř a nechte vychladnout úplně. Moučkový cukr a citronovou šťávu třete (nebo šlehejte) do té doby, než získáte hladkou polevu. Pokud se vám zdá moc řídká, přidejte další cukr. Hotovou polevou polijte vychladlou bábovku a nechte ztuhnout. Bábovka je krásně vláčná i tři dny po upečení. 


Tak dobrou noc, 
vaše M. :-*

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za komentář :-)


 photo copyright.jpg
blogger template by envye