Mandlové lívanečky s brusinkami, brusinkovou omáčkou s červeným vínem, amarettem a skořicí

Dobrý večer :-*!

Jak se dnes máte? Já mám strašně pozitivní náladu. Předvčerejší den (i přes nějaké ty pracovní skvrny na slunci) byl totiž pro mě naprosto výjimečný a hodný pořádné oslavy (která byla z časových důvodů odložena na sobotu :-)). Ne, nikdo kupodivu neslavil narozeniny, ani jsem nedodělala doktorát (k tomu pravděpodobně ani nedojde… podle reakcí na mou páteční bezpochyby brilantní prezentaci, kterou jsem přednesla svou podobně dechberoucí angličtinou, to rozhodně nebude ani v nejbližších tisíci letech), ani nikoho nepovýšili… A přesto! 
Sedmý listopad, ač se může zdát a tvářit jako zcela fádní a obyčejný den, jím zcela jistě není a nebyl. Byly to přesně dva roky, co jsem z laboratoře plná nervozity, smíšených pocitů a pochyb vyrazila na první schůzku s mým milým. Totiž, abych to uvedla na pravou míru, neměla jsem ani tak pochyby o něm (ON je ve všech směrech naprosto dokonalý <3! Vlastně ne, jednu chybu má – nelíbí se mu, když si na něm vylévám nahromaděný vztek, mlátím ho a omezuji na osobní svobodě, ale to není nic, co by pár dní přivázání k topení nespravilo :-D! Ok, víte, že kecám, že jo :-D?), jako spíše o sobě. A těch pochybností byl kotel (takový ten obří, co se v něm v pekle vaří hříšníci :-D). Ještě před dvěma lety a pár dny se zdálo, že na světě pro mě neexistuje vhodný protějšek. Pro jednoho jsem byla moc hodná (Od kdy je tohle chyba?!), pro druhého vysoká, pro třetího tlustá, pro čtvrtého hubená, pro pátého trhlá, pro šestého stydlivá, pro sedmého příliš "chytrá" (hahahaha :-D), pro osmého nudná a tak dál a tak podobně (teď samozřejmě přeháním, ale asi chápete). V podstatě jsem naznala, že nejsem kompatibilní s žádným zástupcem opačného pohlaví na celém širém světě, protože jsem prostě pošuk a podivín... 
A pak přišel ON. Vzal mě na Slovanskou epopej, povídali jsme si hodiny a hodiny o všem možném i nemožném a bylo vymalováno. Neutekl. Chtěl mě a žádnou jinou... Prý hned, jak mě poprvé uviděl. A překvapivě mě chce i teď! Po dvou letech... I s tím, že jsem labilní magor a zamindrákovaná nejistá nervóza, že okusuju sušenky a čokoládu dokolečka, protože jinak si je neužiju, s tím, že se dokážu hodinu hrabat v jakémkoli pytlíku s čímkoli jedlým, protože je to prostě a jednoduše děsně zábavný, že nechávám všude možně ožužlané pečivo (protože já ho pak dojím, fakt!), s tím, že jsem mu celý byt zamořila různým harampádím na pečení a že v ledničce pravidelně obsadím 99% místa hromadami cupcakes, krémů a dortů, popřípadě ingrediencemi na jejich tvoření a on tam má maximálně hořčici, s tím, že pořád zapomínám vyndávat elektrospotřebiče ze zásuvky, s tím, že jsem mu prý ukradla lásku naší kočky (leda kecy v kleci :-D), s tím, že neumím být sprostá a negativní emoce v podstatě vyjadřuju pouze hysterickým několikahodinovým pláčem, s tím, že jsem děsně stydlivá a sociofobní a ve chvílích extrémní nervozity melu páté přes deváté (kdo z vás mě potkal, tak ví a JEMU to dokonce nevadí :-D), s tím, že jsem líná jak stádo vší, s tím, že se občas rozvášním úplně nad naprostými kravinami, které stejně nevyřeším, ale stejně mi nejde ty myšlenky opustit, s tím, že občas vzteky mlátím a házím věcmi, s tím, že kvůli pečení často nezvládám pečovat o domácnost tak, jak by hospodyňka měla, se všemi mými exotskými (ne až tak exotickými, prostě jen naprosto exotskými) nemocemi, které mě pronásledují na každém kroku, s tím, že se občas zamyslím tak hluboce, že nevnímám zbytek světa, s tím, že… no prostě se vším všudy! 
Chápete to? Jestli vás to utěší, tak já to taky nechápu :-D! A očividně jsem neměla trávit tolik času planým vymýšlením dárku a raději rovnou koupit pěkný pevný řetěz, protože až si tohle přečte takhle pěkně pohromadě sepsané, byl by blázen, kdyby se o ten úprk aspoň nepokusil :-D!  
Ale minimálně letos jsme to ještě oslavili. A k výjimečnému dni plnému oslav neodmyslitelně patři nějaká dokonalá slavnostní snídaně (a oběd a večeře a všemožné svačinky, no nic… :-D). Ano, vím, že vaší bystré pozornosti asi neuniklo, že podle tohoto pravidla je pro mě výjimečný v podstatě každý víkend, ale to vlastně tak trochu je (každý den, kdy nemusím jít fárat do dolů je svátek :-D)! Nicméně, představte si tohle. Ráno vás probudí vůně čerstvé kávy, brusinek, červeného vína, kardamomu a skořice (a zmínila jsem AMARETTO?! Víte co, už ho ani nebudu nikam psát, prostě ho cpu všudeeee :-D…), slastně se protáhnete a posloucháte tlumené zvuky kuchyně… Ještě na chvilku zavřete oči, a když je znovu otevřete, na posteli už leží tác s vaší snídaní, ze které ještě vychází voňavá pára… Tohle jsem připravila pro NĚJ, protože to se mnou vydržel tak dlouho :-*! Lívanečky s mandlemi, skořicí a brusinkami... Voní a chutnají svátečně, dokonce až vánočně... Musíte je mít! 


Mandlové lívanečky s brusinkami, brusinkovou omáčkou s červeným vínem, amarettem a skořicí 

Ingredience: 
250 g ricotty 
250 ml mléka 
2 lžíce stévie (nebo třtinového cukru) 
4 vejce (oddělené žloutky od bílků) 
1 lžička vanilkového extraktu 
1 lžička mandlového extraktu 
140 g celozrnné mouky 
60 g mletých mandlí 
2 lžičky prášku do pečiva 
špetka soli 
50 g čerstvých brusinek 
máslo na vytření pánve 

Omáčka:
200 g čerstvých brusinek 
125 ml sladkého červeného vína (nebo brusinkového džusu) 
2 lžíce amaretta 
1 lžička skořice 

K podávání:
javorový sirup podle chuti 
mandlové plátky 

Postup: 
1) Ricottu, mléko, žloutky, stévii, vanilkový a mandlový extrakt prošlehejte, aby se dokonale spojily. Vmíchejte prosátou mouku s mandlemi a práškem do pečiva a šlehejte dohladka. Z bílků a špetky soli ušlehejte tuhý sníh a opatrně ho stěrkou spojte s těstem. Nakonec opatrně vmíchejte nakrájené brusinky. Rozpalte pánev (případně jí vytřete máslem) a lžící tvarujte lívanečky. Opékejte dozlatova z obou stran. 

2) Zatímco se opékají lívanečky, připravte omáčku. Brusinky opláchněte a v hrnci zalijte vínem. Poduste, a pokud se tekutina vyvaří, klidně ještě přilijte (můžete použít i vodu) ale jen tak, aby omáčka neměla příliš řídkou konzistenci. Přikápněte amaretto a přisypte skořici a zamíchejte. V případě potřeby doslaďte javorovým sirupem. 

3) Lívanečky podávejte zalité brusinkovou omáčkou a opraženými mandlovými lupínky. 

Doufám, že si na tyhle lívanečky vzpomenete minimálně o Vánocích, protože obligátní vánočka je super (a já bych se jí ujedla, nemáte kousek už teď?!), ale chce to i nějakou alternativu ;-)! 

Mějte se krásně, 
vaše M. :-*

2 komentáře:

  1. Moc gratuluji k výročí a k takovému chlapovi! :-)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Děkujuuuu :-*! Ani nevím jak jsem k tak obrovskému štěstí přišla O:-)... Pravděpodobnost byla asi 1:1000000000! Takže zázraky se asi fakt dějí :-D!

      Smazat

Děkujeme za komentář :-)


 photo copyright.jpg
blogger template by envye