Cukroví 2014

Dobré odpoledne :-)!

Letos ty Vánoce nějak vůbec nestíhám. Loni jsem seděla tři měsíce doma a ve chvílích, kdy jsem zrovna neumírala, viděla a byla schopná sedět, jsem štrikovala šály, vyráběla brože a plánovala Vánoce, abych si uchovala alespoň zbytky zdravého rozumu. Celé mé okolí pak bylo ošálováné, obrožováné a zorganizováné tak dokonale, až jim to možná v některých případech bylo nemilé. Letos nic nevyrábím a neplánuju… (Jestli slyšíte vzdálené hromové "Huurááá!!!", tak to zároveň s vámi zrovna čte někdo z mých milých :-D… A taky to znamená, že zbytky mého zdravého rozumu jsou totálně fuč, takže se mi snažte vyhnout…). Nestíhám to. Nestíhám si ani udělat manikúru (a já bych si jí fakt ráda udělala)! V podstatě je zázrak, že se stíhám po ránu česat (no, dejme tomu). Kam se všechen ten čas ztrácí? Proč chodím do práce za tmy a vracím se ještě za větší tmy?! Proč pravidelně usínám už u televizních zpráv? Proč někdo vymyslel výkazy práce, závěrečné zprávy, vědecké články a podobné radosti (brutálně upřímně – spíš blbosti)? K čemu je to dobré?! Ok, dobře, dobře, vím, k čemu je to dobré. Ale prostě – FUJ Kolalokově limonádě! Přípravy na letošní Vánoce jsou tudíž značně uspěchané, neorganizované a chaotické (rozcuchané a hnusnonehtové). Dárky mám dva. DVA! A to jich mám mít zhruba dvacet. Jo. Čeká mě krásný a pohodový týden strávený po nákupních centrech nacpaných svátečně naladěnými lidmi, kteří se vůbec nesnaží vzájemně zabít. Jupííí!
Ovšem alespoň jednu vánoční položku si můžu odškrtnout! Cukroví! Loni jsem se zařekla, že letos se na něj prostě a jednoduše vykašlu. Nebudu péct. Nebudu mazat. Nebudu zdobit… 
Všem jsem to oznámila. Vzali to na vědomí. Dlouho jsem na tom trvala. Ale na konci listopadu už mi bylo víc jasné, že má vůle je příliš slabá a moje touha po pečení cukroví je nepotlačitelná. Já to prostě miluju. Všechno krásně voní po vanilce, skořici, čokoládě, oříšcích a másle (včetně mě), já si pouštím k práci vánoční filmy a všechno je fajn. Vzala jsem si jednodenní dovolenou a obtěžkaná připravenými těsty, ořechy, sušeným ovocem a asi dvaceti kily čokolády (díky čemuž jsem vypadala jako plně naložený velbloud) jsem se vydala autobusem domů (neboť tam bydlí nejen moji rodičové ale i širší trouba, která bez problému upeče i dva až tři plechy nad sebou, aniž by jeden byl spálený na uhel a druhý zcela syrový… Zázrak!). A tak jsem pekla. A pekla. A pak zase pekla. A mamka mi aspoň v sobotu statečně sekundovala, umývala hory zabordeleného nádobí, ochutnávala krémy a zametala mi drobky pod nohama. Ve dvou dnech dvanáct kompletně dokončených druhů. Tak. Hotovo. Vánoce můžou přijít. Jsem (téměř – ty dárky, proklatě!!!!) připravená! 
Přestože mám tradiční cukroví ráda a na návštěvách ho beru útokem (radím vám dobře, schovejte plněné ořechy, včelí úlky a ořechové tyčinky), sama ráda peču druhy spíše neobvyklé, protože mě baví zkoušet nové kombinace chutí. Recepty jsem rozdělila do tří skupin a všechny vám je sem sepíšu. Pozdě, ale přece...


 • Linecká kolečka 
 • Vanilkové rohlíčky 
 • Marokánky 
 • Pařížské rohlíčky (nebo pařížské pusinky)

 • Luxusní kokosky 
 • Košíčky s karamelovým (nebo spekulaas) krémem 
 • Skořicová kolečka s karamelem 
 • Ořechové suchárky (bohužel nemám fotky, protože ty bude péct mamka) 

 • Vanilkové kroužky s brusinkami a pistáciemi 
 • Kávové pusinky s bílou čokoládou, sušenými třešněmi a mandlemi 
 • Pistáciovo-medová kolečka s kaštanovým krémem 
 • PB&J oválky 
 • Ořechová srdíčka s bílou čokoládou Jak jste na tom letos vy? Už máte napečeno? Už máte dárky? (A máte sklep? A mohla bych ho vidět :-D?)

Mějte se krásně a těšte se na příval receptů,
vaše M. :-*

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za komentář :-)


 photo copyright.jpg
blogger template by envye