Lívanečky z červené řepy

Dobré odpoledne :-*!

Je začátek ledna a kolem mě (a jistě i kolem vás) se najednou vynořují novoroční předsevzetí... Zhubnu! Začnu jíst zdravě! Přestanu jíst sladké! Přestanu kouřit! Začnu cvičit! Začnu... Přestanu... Budu... Vždycky, když mi někdo svá předsevzetí svěří, si říkám - Dobře, dobře, sice nechápu, proč zrovna teď a ne kdykoli jindy, ale držím vám všem palce! (A vlastně i závidím odhodlání a případné nasazení, které mě absolutně minuly, asi jsem si dvakrát došla do fronty na nerozhodnost a lenost, haha :-D!) Bohužel taky vidím, jak předsevzetí časem postupně mizí... No jo... Každý rok se to opakuje... 
Pak se mi najednou začíná vynořovat matná vzpomínka na to, jak mě milý podpíral o půlnoci u okna, abych se aspoň pokochala ohňostroji a já jsem si v naprostém deliriu, polospánku a pomatení smyslů (proč bych to taky při zdravém rozumu jinak dělala :-D) taky pár věcí svatosvatě slíbila
 • že se o sebe začnu víc starat a udělám si na sebe čas, abych se konečně uzdravila, byla v pohodě, bylo mi dobře a mohla čas trávit se svými milými a ne vysíleným spaním a doháněním restů (a nebudu zelená mrtvola a budu mít pěkný nehty a učesaný vlasy, joooooooooo) - budu silnější a zdravější M. = méně starostí pro mé blízké 
 • že se konečně seberu, začnu se soustředit a udělám všechno, abych dodělala svůj pracovní projekt (což při obrovském vagonu štěstí povede i k dodělání doktorátu) - cílevědomější hardcore M., postrach nádorů a podobné havěti, kandidátka na Nobelovku a tak 
 • že si konečně lépe rozvrhnu čas a budu všechno stíhat - organizovaná a efektivní M., děsící všechny chaotiky a lenochy :-D 
 • že nebudu líná a sentimentální a vyházím všechno milované leč děravé oblečení a něco si koupím - konec nerozhodné M.
 • že začnu víc vařit (a nejen sladké - protože, bohužel, buhuuu, nejen dortem je člověk živ), aby se můj muž měl dobře - více pečující M. = spokojenější muž = spokojenější M. - a kruh se uzavírá ;-) 
 • že si konečně sepíšu seznam receptů, do kterých se chci pustit už věky a konečně se do nic taky vrhnu, abyste se nenudili a měli dobře (a abych já to mohla všechno sníst) = strašně odhodlaná a neohrožená M. 
 • že se obrním a nebudu si všechno tolik brát = absolutně ledově chladná kickass M., kterou nic nerozhází (ale ne, že to budete zkoušet :-D) 

Je vám asi jasné, že když jsem se začala rozpomínat, co všechno si má chorá mysl vybájila, musela jsem se smát. Vlastně jsem málem smíchy spadla ze židle. Silná vůle totiž není zrovna vlastnost, která by vás ve spojení se mnou napadla... Spíš extrémně nerozhodný lenoch... Strašlivě pohodlný povaleč? Přehnaně empatický ufňukánek? Hmmm. Jo, to už se mi podobá spíš. 
Nicméně, proč to nezkusit! Ona to vlastně ani nejsou předsevzetí, spíš cesta ke spokojenější existenci. A všechny ty úkoly jsou dost opodstatněné. Neříkám, že je jejich splnění realistické a reálně zvládnutelné (natož všech a navíc pro můj línej zadek), ale opodstatněné rozhodně ano :-D! Vlastně jenom horečka a vyčerpání vypustily z mé hlavy myšlenky a sny, které se mi podařilo udusat hluboko, hluboko (jako až úplně dozadu, do nejtemnějšího kouta a nenechala jsem jim tam ani svíčku a sirky) do podvědomí. Takže jo, zkusím to. Snaha se cení, no ne? Jak jste na tom s předsevzetími vy? 
A protože se chci o sebe a své blízké hezky starat, připravila jsem dnes k snídani první novoroční lívanečky... S červenou řepou! Takže vlastně krásně výživná snídaně - zelenina, celozrnná mouka, podmáslí. Vitamíny a zdraví prospěšné látky, kam se podíváš :-D! Navíc nový lívanečník se přeci musí vyzkoušet. Děkuju, Ježíšku :-*! Takže pokud zelenina není vaše nejoblíbenější jídlo nebo jí máte problém dostat do dětí, schovejte jí do lívanečků ;-)! 


Lívanečky s červenou řepou 

Ingredience: 
1 vejce
25 ml rostlinného oleje
50 g třtinového cukru 
150 g celozrnné mouky 
1 lžička prášku do pečiva 
1/2 lžičky jedlé sody 
špetka soli 
1/2 lžičky perníkového koření 
1/2 lžičky mletého kardamomu 
250 ml podmáslí  
1/2 lžičky vanilkového extraktu 
175 g jemně nastrouhané červené řepy 
+ máslo nebo olej na vytření pánve nebo lívanečníku

K podávání:
kanadské borůvky
borůvkový sirup
řecký jogurt
pekanové ořechy

Postup: 
1) Vejce vyšlehejte s olejem a cukrem. Přidejte mouku prosátou s práškem do pečiva, sodou, solí a kořením a podmáslí. Zašlehejte vanilkový extrakt a nastrouhanou řepu. Pánev či lívanečník rozpalte a v případě potřeby vytřete máslem nebo olejem. Z těsta tvarujte lžící lívanečky a opékejte dozlatova z obou stran. 

2) Podávejte například s řeckým jogurtem, borůvkovým sirupem, borůvkami (já vím, nejsou sezónní, ani lokální... ale když já je miluju skoro stejně jako ty naše O:-)) a pekanovými ořechy. 

Ať vám pevná vůle vydrží, mějte se krásně a brzy zase tady, 
vaše M. :-*

2 komentáře:

 1. Dobrý den, kolik je to prosím porcí? Šárka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den Šárko,
   počet porcí je u lívanců velmi individuální (každý jich sní jiný počet), ale u nás doma vychází z tohoho množství většinou 3-4 porce :-).

   Krásný den, Martina

   Vymazat

Děkujeme za komentář :-)


 photo copyright.jpg
blogger template by envye