Smetanovo-kaštanový pohár s karamelem a ořechy

Dobré nedělní odpoledne :-*!

Asi vás nepřekvapí, že se mi strašlivě moc nechce do práce. Po Vánocích je ten návrat tak nějak brutálnější. Teda ne, že bych, klečíc na podlaze naší toalety, nějak extrémně moc pocítila sváteční atmosféru. Možná leda, když jsem první den vyprovázela bramborový salát :-D. No nic. Ale i tak. Vánoce jsou tak krásně pohodové a klidné období a pak prásk. Budík se strašnou urputností zlomyslně zvoní před šestou... Hnus. 
Teda popravdě jsem byla v práci i mezi svátky. Ovšem s horečkou, zimnicí a prázdným žaludkem jsem ani nevnímala, že tam jsme, spíš jsem byla ráda, že jsem tu výpravu přežila a pak jsem asi milion hodin spala, protože mě to totálně vyčerpalo :-D! 
V práci jsem byla i dokonce v pátek, ovšem očividně nikdo nepočítal s tím, že by někoho tak šílený nápad, jako je jít 2.1. do práce, napadl, takže tak nějak zapomněli zatopit. Takže jsem seděla ve vymrzlé místnosti sama a klepala kosu, dokud za mnou kolem 11 nepřišla paní docentka (joo, měla zřejmě podobný zkrat jako já a dorazila, ovšem u ní v kanceláři se kupodivu topilo), nezhodnotila situaci (že je u nás faaaakt zima) a neposlala mě domů. Za to jí upřímně zbožňuju ještě víc než do nynějška. Teda, ona samozřejmě netušila, že jsem se ve 12 tak jako tak chystala nepozorovaně vyplížit a pláchnout... Už jsem totiž drkotala zuby, měla modré ruce s fialovými nehty a nohy v termoponožkách zmrzlé tak, že jsem je ani necítila. V podstatě jsem už jen čekala na chvíli, kdy se mi mi ulomí zmrzlý nos. Věřte, že v tomhle stavu se na počítači nepracuje moc dobře. Moje zkřehlé prsty samovolně mačkali klávesy f a j, což dost znesnadňuje psaní souvislého a smysluplného textu :-D. 
No každopádně v pondělí začne práce zase naplno, žádné ulévání a úlevy. Fuj. Takže jistě chápete, že jsme si chtěli ten poslední víkend trochu zpříjemnit... Připravily jsme s T. její proslavené zapečené nachos (které se tu jednou, až je hladově nesežereme rychlostí blesku hned po vytažení z trouby a stihneme je vyfotit, jistě objeví :-D) a já připravila pohár ze zbylých ořechových rohlíčků, zakysané smetany, kaštanového pyré, karamelu a karamelizovaných pekanů. Takový pohár, co lednice dala. A byl to nečekaný hit! Ani mi nechtěli (T. a naši mužové) nechat a chystali se mi mou porci sníst! Hamouni :-D! Ale měli pravdu... Po focení a ochutnání musím uznat... Ta kombinace je boží! 


Smetanovo-kaštanový pohár s karamelem a karamelizovanými pekanovými ořechy

Ingredience (6 pohárů):
Ořechové rohlíčky (viz recept na Pařížské rohlíčky), vanilkové rohlíčky, ořechové pusinky či jiné rozdrobené ořechové cukroví nebo sušenky
2 kelímky zakysané smetany
1/2 plechovky kaštanového pyré
1/2 sklenice karamelu (slaného či obyčejného smetanového)
1 hrst sekaných pekanových ořechů
1/2 lžíce třtinového cukru
1 lžíce moučkového cukru
Baileys (originál či domácí)
kakao

Postup:
1) Nejprve připravte karamelizované ořechy. Pekany nasekejte nebo nalámejte na menší kousky a rozložte na rozpálenou pánev. Chvíli pražte a poté zasypte třtinovým cukrem a nechte zkaramelizovat. Nakonec poprašte ještě moučkovým cukrem a ořechy pořádně obalte. 

2) Ořechové rohlíčky rozdrobte na dno skleniček či pohárků. Zakysané smetany vyklepněte do misky a smíchejte s kaštanovým pyré. Jen lehce, nedokonale, aby byly dobře znát obě složky. Připravený krém navrstvěte na drobky ořechových rohlíčků. Krém zalijte karamelem. Může být slaný či obyčejný smetanový - ten připravte stejným postupem jako slaný, pouze nepřidávejte sůl. Na karamel rozdrobte ještě pár rohlíčků a posypte karamelizovanými ořechy. Před podávání polijte domácím Baileys a posypte kakaem.Mějte se krásně a přežijte návrat do reality ve zdraví,
vaše M. :-*

2 komentáře:

 1. Tak nad těmito pohárky se mi už dneska jednou zbíhaly sliny na Instagramu a tajně jsem doufala, že bude recept, abych se dozvěděla, co za dobroty ukrývají a musím říct, že nezklamaly, zní to báječně! ;)

  Debie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jéé, děkuju Debie :-)! Jsem ráda, že pohárky naplnily tvá očekávání... Hlavně je to strašlivě jednoduché! Takže ideální lehký víkendový dezert ;-)!

   Vymazat

Děkujeme za komentář :-)


 photo copyright.jpg
blogger template by envye