Závin z jogurtovo-špaldového těsta s jablky, hruškami, sušeným ovocem a ořechy

Dobrý večer :-*!

Nerada se opakuju, ale moje tělo zřejmě opět napadla a osídlila tlupa záškodníků. Svýma nenechavýma ručičkama mi ucpávají nos, abych nemohla dýchat, zevnitř mi vytrvale buší svými pěstičkami do lebky, tahají mě za vlasy a chtějí mě zmást pískáním do levého ucha (což se jim daří, mimochodem). Drobnými zoubky mě koušou do mandlí a nosohltanu, chapadýlky mě šimrají v krku, drápky mi škrábou oči do ruda (výsledkem čehož vypadám jako albínský králík nebo minimálně pravidelný uživatel marihuany) a navíc mě nejspíš stihli zcela zákeřně kopnout do obou kotníků a jednoho kolene, vzhledem k neustávající bolesti, která se z těchto míst šíří. Ušetřeny nezůstaly ani ty nejposlednější svaly na mém těle (že nějaké takové mám, jsem si naposledy vzpomněla po dlooouhých hodinách středoškolského tělocviku - NENÁVIDÍM tě Olgo Šípková a je mi jedno, že už je to osm let, jestli tě potkám, rozhodně tě praštím a tu aerobikovou videokazetu tě donutím na místě sníst, to slibuju a přísahám :-D), které se svíjí v naprosté agónii. 
Ok, dobře, přestože se to může zdát, neumírám, jen mám chřipku
Já nevím, jak je to vůbec možné, ale opravdu se asi stačí na mě jen špatně podívat a já jsem okamžitě na hromadě. I když na mou obranu nutno podotknout, že tentokrát jsem tuhle radost domů nedonesla já! Hurá! I když se asi nepočítá jako vítězství, když ve výsledku jsme nemocní stejně oba. Hmmm. Můj muž má totiž tentokrát zhruba dvoudenní náskok. Ještě včera jsem byla vzorná hospodyňka, vařila vývar a pekla závin ze špaldové mouky a pak bum... Teď tu sedím zahrabaná v peřině a chce se mi... Přiznejme si to, vlastně se mi vůbec nic nechce. A vlastně už dneska ani nic nemusím. Jen zbaštit kus štrúdlu a jít spát. Tak. Dobrou.


Závin z jogurtovo-špaldového těsta s jablky, hruškami, sušeným ovocem a ořechy

Ingredience:
250 g špaldové mouky
120 g bílého jogurtu
120 g másla
špetka soli
+ 20 g rozpuštěného másla na potření

Náplň:
1 jablko
1 hruška
hrst sušených brusinek
hrst zlatých rozinek
hrst nasekaných mandlí
hrst sekaných pekanových nebo vlašských ořechů
mletá skořice
1 lžíce tmavého třtinového cukru (nemusí být)

K podávání:
moučkový cukr
smetana ke šlehání

Postup:
1) Z mouky, jogurtu, másla a soli vypracujte pružné těsto a nechte ho 30 minut odpočinout zabalené ve fólii v lednici.

2) Jablko a hrušku oloupejte a nakrájejte na plátky. Rozinky a brusinky namočte do horké vody. 

3) Z těsta na pomoučněném vále vyválejte tenký obdélníkový plát a 2/3 posypejte jablky, hruškami, okapaným sušeným ovocem, ořechy a skořicí. Pokud máme hodně kyselé jablko, můžeme i rovnoměrně posypat tmavým třtinovým cukrem. Poté těsto i s náplní opatrně ale pevně zaviňte směrem k neposypané části. Přeneste na plech vyložený papírem na pečení, potřete rozpuštěným máslem a pečte přibližně 45 minut při 180°C. Po vytažení z trouby nechte vychladnout a můžete posypat moučkovým cukrem. Pokud máte rádi šlehačku (Ano! Ano! Ano!), dejte si jí k závinu rovnou kopec ;-)!
Tak dobrou noc, 
vaše M. :-*

P.S.: Nebojte, ani Olga Šípková, ba dokonce ani její videokazeta (zcela jistě stále bezpečně uložená v útrobách gymnázia) nebyly při (ani před) psaní tohoto článku zraněny ani poškozeny. Ehm. Za své budoucí činy bohužel neručím :-D!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za komentář :-)


 photo copyright.jpg
blogger template by envye