Jablkovo-hruškový crumble pro vítěze

Pěkné odpoledne,
 
Vám, co bydlíte v Praze jako já, nejspíš neušlo, že se minulou sobotu konal tradiční běžecký závod Půlmaraton. Prakticky celý střed města byl obehnán zátarasy a zaplněn sportovními fanoušky, nikde se nedalo projít - prostě blázinec. To je všechno hezký, ale proč o tom čtu tady?, říkáte si asi :) Důvod je prostý - závod běžela i sestra mého drahého, kterou mám hrozně ráda a je pro mě velkou inspirací (z neběžce na půlmaratonce se vypracovala za 2,5 měsíce přísným tréningem a zdravým jídelníčkem - neuvěřitelný). A jelikož na víkend zůstala u nás, chtěla jsem jí upéct něco strašně dobrého na oslavu, ale zároveň jsem jí nechtěla úplně narušit režim. Zvolila jsem tedy kompromis - jablkovo hruškový crumble (cukru je tam sice požehnaně, ale je tam ovoce a to je zdravé, žejo).
 
 
 
 
Jak už je u mých receptů zvykem, není to nic těžkého - prostě to jen naházíte do pekáče a vyrobíte drobenku, což je docela zábava :)
 
Ingredience
 
 • 600g jablek (ideálně kyselejších)
 • 600g hrušek
 • 250g cukru krupice
 • 2 polévkové lžíce hladké mouky
 • 1 čajová lžička skořice
 • 1/3 čajové lžičky drceného kardamomu (to je volitelné - pokud ho nemáte rádi, nemusíte ho použít, ale s ním je to super)
 • 300g hladké mouky
 • 200g změklého másla
 • špetka soli
 
Postup
 
 1. Předehřejte troubu na 180°C
 2. Jablka a hrušky oloupejte a nakrájejte na kostky.
 3. Vložte do zapékací mísy, posypte 50g cukru, 2 lžícemi mouky, skořicí a kardamomem.
 4. Přímo v zapékací míse promíchejte, aby se ovoce obalilo v koření.
 5. Ve větší míse smíchejte mouku, zbylý cukr, sůl a poté přidejte změklé másla. Rukami hněťte a drolte, až vytvoříte drobenku (měla by mít konzistenci malých hrudek - jako znáte od babičky).
 6. Posypte ovoce drobenkou (nelekejte se, je to velká vrstva)
 7. Pečte cca 40 minut - ke konci raději zkontrolujte a vyndejte zavčas podle toho, jestli chcete drobenku hodně křupavou (pak to nechte déle), nebo jen lehce zlatou (vyndejte dříve).
 8. Nechte chvilku odpočinout a podávejte ještě teplé - třeba s vanilkovou zmrzlinou.
 
 
 


 
 
 
Po snědení mě napadlo, že by se do drobenky daly přidat ještě ovesné vločky - vyzkouším příště :)
 
 
Není asi třeba dodávat, že crumble sklidil velký úspěch. A tady přikládám fotku s medailí přímo ze závodu. Musím říct, že mě to nakoplo tak, že jsem i já nasadila tenisky, tepláky, mikinu Terminator a vyrazila na Ladronku (zatím uběhnu max 3 km, ale to se poddá :)
Přeji vám krásný týden (nenechte se zdeptat bláznivým počasím a upečte si něco dobrého :),

Vaše T.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za komentář :-)


 photo copyright.jpg
blogger template by envye