Koláč z křehkého těsta se žloutkovým krémem, malinami, ostružinami a drcenými sušenkami amaretti

Dobrý večer :-*! 

Jak se dnes máte? Už jste byli na dovolené nebo se na ní teprve chystáte? 
My se včera vrátili z jihu Čech, kde jsme strávili 4 pohodové dny plné dobrého jídla, pití a zábavy s přáteli, dětmi a pejsky :-)! Za vším stál geniální nápad naší kamarádky, která žije v zahraničí a které sem jezdí dvakrát ročně navštívit rodinu a své blízké, že jí vlastně moc nebaví lítat od čerta k ďáblu (Lenooooch, co? Kecám, Tinko :-*!) a ráda by nás měla všechny pohromadě na jednom místě, kde by si nás mohla všechny pořádně užít. 
A tak nás nacpala do aut a dovezla do krásného penzionu ve vesničce Pístina a tam nás vypustila. A bylo to boží. Přivezla jsem si kupu zážitků, vyčištěnou hlavu a totálně rozmlácené tělo :-D! Tahle dovolená přišla přesně v pravou chvíli. Poslední týdny byli emocionálně velmi vyčerpávající a tak jsem potřebovala úplně "vypnout" a odříznout se od všech starostí. Moje zubožené tělo se trochu bránilo náporu všemožných aktivit, ale moje duše vytrvale jásala.
Ráno jsem připravovala snídaně pro všechny, pak jsme s dětmi dováděli na trampolíně (díky příjemné bolesti jsem zjistila, že i já vlastním mezižeberní svaly, což jsem považovala za vysoce nepravděpodobné), plavali v bazénu, společně jedli obědy a večeře (ty byly zase v režii ostatních), snažili se neúnavným házením tenisáku utahat Kurt Russell teriéra Kikinku (jo, vím, že je to Jack Russell, ale chápete :-D :-D...), trhali třešně, zaplétali copy na duhové hřívě Princezny Cadence (nebo tedy Kredenc, jak jsme jí překřtili :-D), opékali špekáčky na ohni (mňam!), hráli všemožné hry, povídali si, smáli se až do zemdlení a vůbec prostě trávili čas pospolu. Dokonce jsem poprvé v životě jela na koni :-)! To byl pro mě obrovský zážitek, protože jsem musela překonat svou celoživotní fóbii... 
Všechno mě to neuvěřitelně nabilo pozitivní energií a hlavně se mi díky tomu všemu (a především všem) podařilo vyhnat z hlavy všechny negativní zážitky posledních týdnů a zapomenout na všechny nepříjemnosti týkající se výpovědi, kolem které se mé myšlenky toulaly už několik měsíců a kterou jsem za velmi bouřlivých okolností konečně dala před 14 dny... A musím říct, že nic nepomůže na utrápenou duši víc, než pobyt s přáteli, procházky v přírodě a vůbec všeobecné blbnutí :-)! A když jsme se toulali polními cestami a já tam viděla zrající maliny a záplavu nezralých ostružin, hned jsem věděla, že musím upéct malinovo-ostružinový koláč. Je sice fakt, že jsem si pro ovoce musela zajít na trh, ale to vůbec nevadí... Až ho vytáhnete z trouby a ucítíte tu vůni a až nakonec ochutnáte, tak pochopíte, že i jídlo může odplavit všechny starosti :-)... A taky, že i léto může mít konkrétní vůni a chuť :-)!


Koláč z křehkého těsta se žloutkovým krémem, malinami, ostružinami a drcenými sušenkami amaretti

Ingredience:
150 g hladké mouky
1/2 lžičky soli
90 g studeného másla
2 lžíce studené vody

Náplň:
100 g malin
100 g ostružin
200 ml zakysané smetany
4 žloutky
150 g krupicového cukru
40 g hladké mouky
1 lžička Amaretta (lze vynechat)

Na ozdobu:
drcené sušenky amaretti

Postup:
1) Troubu předehřejte na 180°C. Mouku, sůl a máslo vložte do mixéru a krátce promixujte, aby vznikla jakási drobenka. Samozřejmě můžete drobenku vypracovat ručně, ale pracujte co nejrychleji, aby se máslo příliš nezahřálo. Poté přidejte vodu a opět krátce promixujte. Těsto vyndejte na vál a pomoučněnýma rukama z něj vypracujte kouli. Těsto si podsypte moukou, a poté ho vyválejte do kulatého plátu silného asi 2 - 3 mm. Plát přeneste pomocí válečku do koláčové formy a urovnejte ho. Odstraňte přečnívající okraje, a pokud se vám někde porušilo, zacelte díry zbytky těsta. Dno propíchejte vidličkou a zatěžte pečícím papírem s fazolemi a pečte 20 minut "naslepo". 

2) Mezitím, co se peče korpus, připravte náplň. Žloutky vyšlehejte s cukrem do pěny a poté zašlehejte zakysanou smetanu, mouku a Amaretto. Ostružiny a maliny opláchněte a nechte odkapat. 

3) Z korpusu sejměte zátěž, nasypte na něj ovoce a to zalijte krémem. Dejte péct na dalších 25 minut dozlatova. 

4) Koláč vyndejte z trouby, posypte drcenými sušenkami a nechte vychladnout. 


A jaký je váš oblíbený letní dezert? A co pro vás zosobňuje chuť a vůni léta?

Mějte se moc krásně,
vaše M. :-*

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za komentář :-)


 photo copyright.jpg
blogger template by envye