Podzimní dýňovo-karamelový sýrový dort

Dobré nedělní dopoledne :-)!

Nudíte se? Nemusíte si hned kupovat medvídka mývala... Stačí adoptovat nalezenou kočičku. Fakt! Sice Vás to nutně nevyjde levněji, ale efekt bude stejný. Slibuju, že už se nikdy nudit nebudete :-D! Sue (která reaguje spíš na oslovení Kočičko, takže se zdá, že to bude stejné, jako když se z Ally stala Pilina) toho za těch pár týdnů, co je s námi doma, stihla zažít spoustu. A my s ní taky :-D! Nejčastější větou, kterou u nás uslyšíte, už není "Miluju tě" ale "Sue! SUE! Sue, ne! Sue, nech toho! Sue, opovaž se!!! Sue, okamžitě slez! Sue... Nech nás spát, je jedna ráno/je půl pátý!" 
Když tu byla Sue prvních pár dnů, byla zhmotněná roztomilost. Celé dny spinkala, vrněla a sem tam si s námi hrála. Ukázalo se však, že nešlo ani tak o její zlatou povahu nebo o počáteční rozpaky, ale o vyčerpání z boje s vysokou horečkou, kteroužto zavinil obří absces (něco ji tam venku pokousalo :-(). Statečně zvládla všechny návštěvy veteriny, operaci i několik injekcí s antibiotiky... 
Když se konečně uzdravila, ukázalo se, že je to spíš zosobněný malý ďábel. Zatímco Pilina je 17-letá dáma v letech, úzkostlivá, plachá a klidná, Kočička je jejím pravým opakem. Tu se houpe na sprchovém závěsu, tu vymetá prach zpod skříně, tu přijde mokrá z vany (pozorovat kapky je její nejmilejší činnost), tu se válí v botách, tu zkoumá pračku/myčku zevnitř, tu nahodí hrabačky, lítá jak zběsilá a kácí při tom s velkým rámusem vámi pečlivě vyrovnané formy na pečení, tu vám ukradne celý párek z talíře a odvleče ho za gauč (může být hůř, jednou chtěla mému milému vytáhnout slaninu přímo z pusy :-D), tu se jí hodí na hraní váš kulatý balzám na rty (takže ho pak lezouc po kolenou hledáte po celém bytě a proklínáte jí do třetího kolene) či vám vypije čaj rovnou z hrnku... 
Zároveň ovšem ovládá stejný pohled jako Kocour v botách ze Shreka, takže i když vám ukradne 7. houbičku na nádobí (přičemž těch předchozích 6 jste jí rezignovaně nechali na hraní, takže absolutně nechápete, k čemu jí vlastně ta poslední je...) nebo vám překouše 2. sluchátka (psí předci :-D?) a pokouší se přehryzat i kabel od notebooku či okusuje tablet kolem dokola, nevydržíte se na ni zlobit víc než 10 vteřin. A pak se vám ještě uloží na klíně a jste totálně ztracení... 
Ochránit před ní dort (či jakékoli jiné jídlo) a nafotit ho bez její asistence je fakt heroický výkon. A tenhle dort jí očividně hodně voněl. Naštěstí jsme na ni byli dva :-D! Takže jsem tenhle podzimní poklad stihla nazdobit, vyfotit a zavřít pod nepropustný poklop těsně předtím, než se přiřítila se svým typickým "Rrrvrrrrrruuuvrrrrruuu" (neumí totiž mňoukat, ale vrká jako holub nebo krocan :-D). Každopádně doufám, že vás tahle kombinace nadchne stejně jako mě a Kočičku :-)! Kombinace dýně a karamelové pomazánky Lotus Biscoff je totiž naprosto boží (nebo ďábelská?). Jen trochu váhám s názvem, protože jsem přeci jenom použila trochu tvarohu, takže už to není plnokrevný cheesecake :-D... 


Podzimní dýňovo-karamelový sýrový dort 

Ingredience: 
150 g másla o pokojové teplotě 
95 g krupicového cukru 
30 g mandlové mouky 
2 špetky soli 
1/2 lžičky vanilkové pasty (nebo semínka vyškrábnutá z 1/4 vanilkového lusku) 
1 vejce 
250 g hladké mouky 

Náplň:
400 g čerstvého sýra 
300 g dýňového pyré 
150 g měkkého tvarohu 
150 g pomazánky Lotus Biscoff 
100 g krupicového cukru 
5 vajec 
50 g mouky 

Na dokončení:
100 g pomazánky Lotus Biscoff 
1/2 balíčku nadrcených sušenek Lotus Biscoff 

Postup: 
1) Do mísy robotu nasypte máslo nakrájené na kostičky, krupicový cukr, přes síto prosetou mandlovou i hladkou mouku, sůl, vanilkovou pastu a vejce. Pomocí plochého nástavce a na nejnižší rychlost zpracovávejte, dokud těsto nezačne tvořit celistvou kouli. Tu rozdělte na poloviny, zabalte do potravinové fólie a dejte na dvě hodiny do lednice odpočinout. Na tento dort budete potřebovat pouze jednu polovinu. Druhou si po zchlazení uložte do mrazáku a použijte jindy. 

2) Troubu rozehřejte na 140°C. Formu o průměru 26 cm vyložte papírem na pečení a nezapomeňte na boky. Papír na dně potřete tenkou vrstvou másla. Vychlazené těsto vyválejte do kruhu a přeneste do formy. Prsty ho pak umačkejte tak, aby bylo všude rovnoměrně rozprostřeno. Pečte 12 minut. Poté korpus nechte vychladnout ve formě. 

3) Troubu vyhřejte na 120 °C a na dno formy dejte nádobu s vodou. Do mísy robotu vložte čerstvý sýr, dýňové pyré, tvaroh, karamelovou pomazánku a cukr. Pomocí balonového nástavce dobře prošlehejte. Poté zašlehejte jedno po druhém všechny vejce a nakonec mouku (nezapomeňte ji prosít přes sítko). Takto připravenou směs nalijte na předpečený korpus. Pečte přibližně 1 hodinu a 30 minut - hodně to záleží na vaší troubě. Hotový dort by měl být pevný na povrchu, ale ještě se při zaklepání trochu třást. Nechte dort dokonale vychladnout ve formě a poté ho dejte minimálně na 4 hodiny (klidně přes noc) do ledničky. 

4) Nahřejte karamelovou pomazánku a ozdobte jí povrch dortu. Já použila cukrářský sáček, ale samozřejmě to není nutnost. Nakonec dort můžete posypat drcenými sušenkami. A jaký je váš nejvtipnější zážitek se zvířecím miláčkem :-)? 

Mějte se moc krásně, 
vaše M. :-*

2 komentáře:

 1. Škoda že nejste v top 10 v blogerce roku. :( Zasloužíte si to. Tak snad příští rok. :) Víte kolik jste dostaly hlasů? :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme <3! Tohle pro nás stejně znamená nejvíc :-*! Nevíme a vlastně ani nevíme, jestli se to dá zjistit :-D... Ale budeme makat a třeba to klapne za rok... Nebo ne... Hlavně, že to bude dál bavit vás i nás :-)!
   M.

   Smazat

Děkujeme za komentář :-)


 photo copyright.jpg
blogger template by envye