Vanilková Pavlova s bazalkovou šlehačkou a ovocem

Dobré odpoledne :-)!

Občas je u nás docela veselo... "Proč? Proč? Prooooč? Neeeeeeeeee! To přeci není možný!" Říkáte si, co se děje? Proč tolik emocí? Přesně tohle se odehrálo před chviličkou u nás v kuchyni... 
"Co to má znamenat? Vždyť je to totální bordel!!! Takže až půjdu nakoupit, jak si, pro boha svatýho, zapamatuju, co mám donést? Proč to nemůže být jednodušší? Řekneš maliny, koupím maliny a donesu maliny. Ale tohle? Tohle je prostě totální zmatek!" 
Ano. Svět je krutý. Můj budoucí muž právě zjistil, že mučenka, marakuja a passion fruit jsou jedno a to samé. "No a moruše je teda jako co?" "To jsou ty svrasklý světlý pseudomaliny, co si sypu ráno do kaše..." "Ne! Ne! To jsou přeci mochyně!!!" "Ne, to jsi na omylu, to jsou tyhle lepivý oranžový kuličky v papírovým lampionku...," strkám mu je před nos. "Vidíš, physalis, mochyně peruánská, tady je to napsaný." "Ne-e! To je marakuja! Marakuja!" "Marakuja je ta fialová koule plná žlutejch semínek..." "To je přeci mučenka! A neříkej, že ne! Pořád básníš o tom, jak máš ráda mučenku! Tu poznám! Tím jsem si jistojistej! Cha!" "Jo, je to mučenka, ale i marakuja nebo passion fruit. Tři názvy pro jednu a tu samou věc..." "Ach jo! To odmítám, vždyť je v tom hrozný zmatek! Jak se jedna věc může jmenovat třemi různými názvy? Kdo si to má pamatovat? Zbytečný! Blbost! Bordel! Čert aby se v tom vyznal, jak ti pak mám nakupovat na pečení? "No prostě ti budu psát vysvětlivky, když bude třeba :-D!" "Tak jo..."
Je to prostě komplikované. A to jsem ještě ani nezačala o mineolách, kumquatech, tamarillech, pitahaye a podobné havěti... Ale to už bych fakt zbytečně pokoušela osud :-D. 
Každopádně nakonec jsme se dobrali ke šťastnému konci a díky tomu vznikla tahle báječná vanilková Pavlova s bazalkovou šlehačkou, MUČENKOU a MOCHYNÍ. A malinami samozřejmě. 
Dezert je to až směšně jednoduchý a chtěla jsem napsat, že i rychlý, ale nějak mi nedošlo, že ty pusinky se suší dvě hodiny a pak ještě chviličku chladnou, což je trochu čára přes rozpočet... No nevadí. Ale jakmile je máte hotové, sestavení dezertu trvá bez legrace asi pět minut. I s ušleháním smetany a rozmašírovaním bazalky v hmoždíři. 
Wow efekt je ale zcela zaručen ;-)! Takže pokud chcete někoho okouzlit, tohle je přesně dezert, který hledáte. Dokonalé jsou po chvilce odležení, když do sebe pusinky lehce nasáknou vlhkost smetany a ovoce - hotová nebesa. 


Vanilková Pavlova s bazalkovou šlehačkou, mučenkou, mochyní a malinami

Ingredience:
2 bílky
125 g krupicového cukru
dřeň z 1/2 vanilkového lusku

Náplň:
250 ml smetany ke šlehání
hrst bazalkových lístků

Na ozdobu:
mučenka
plody mochyně peruánské
maliny

Postup:
1) Troubu předehřejte na 100°C. Plech s nižším okrajem vyložte papírem na pečení. 

2) Bílky s cukrem a vanilkovými zrníčky nejdříve šlehejte ručně nad vodní parou (nad vodní páru umístěte kovovou mísu robota). Když se cukr v bílcích rozpustí a bílky začnou pěnit, mísu připevněte zpět k robotu a nechte šlehat na vyšší výkon zhruba 6-8 minut (použijte balonovou metlu). Měl by vám vzniknout krásně lesklý tuhý sníh, který tvoří ostré špičky. 

3) Sněhem naplňte sáček s uzavřeným hvězdičkovým nástavcem a na pečící papír stříkejte větší kolečka ze sněhu (začněte vždy od středu a kolečko zvětšujte do kýžené velikosti). 

4) Nechte pusinky sušit v troubě 2 hodiny. Poté je nechte dokonale vychladnout.

5) Bazalkové lístky rozetřete v hmoždíři na pastu. Smetanu vyšlehejte na tuhou šlehačku a vmíchejte do ní bazalkovou pastu. Neslaďte! Bude vás to svádět, ale pusinky jsou sladké dost a dezert by byl zbytečně přeslazený. 

6) Pusinky ozdobte šlehačkou a nakyslým ovocem. Já použila mučenku, mochyni a maliny, ale je to v podstatě na vás, jaké ovoce zvolíte. Důležitá je však jeho nakyslost, která krásně vyrovná sladkost pusinek. No nic, tak já jdu asi dorazit tu poslední, nenazdobenou. Zbyla mi totiž i ta báječná bazalková smetana. Svělá záležitost... Běžííím. 

Tak se mějte,
vaše rozmlsaná M. :-*

2 komentáře:

 1. Jsem překvapena. Opravdu to může fungovat? To se asi na vlastní jazyk nedozvím, protože spolubydlící to odmítá péct a já asi na to netroufám. Ale alespoň díky za tu část o mučence, velmi informativní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pusinky se šlehačkou a ovocem fungují opravdu skvěle :-)! Důkazem budiž nejen dezert Pavlova, ale i slavný pohár Eton mess. Určitě stojí za vyzkoušení! Ale pozor, je to dost návykové :-D!
   Rozhodně zkuste spolubydlící "zpracovat" a přemluvit ;-)! Třeba se nechá... Nebo na zkoušku kupte hotové pusinky třeba v M&S.

   Já moc děkuju za čtení a přeju pohodový týden,
   M

   Smazat

Děkujeme za komentář :-)


 photo copyright.jpg
blogger template by envye