Svatba M+D

Dobré odpoledne :-)!

Sedím tu v posteli, protože musím ještě doležet jednu ze svých "oblíbených" angín a trochu tu kňourám. Ale ne kvůli tomu, že venku docela krásně a mě se nesmí dotknout paprsek slunce, protože bych umřela. No, dobře, tak neumřela, ale podle příbalového letáku antibiotik by to nebylo pěkný. 
Tečou mi slzy, protože dnes už podruhé procházím naše svatební fotky. Máme je teprve krátce... Přišly nám před pár dny poštou v krásném balíčku, ve kterém bylo od naší fotografky Terezky dojemné věnování (jo, při vybalovaní nám tekli slzy oběma, ale pšššt, snažíme se udržet svou pověst největších tvrďáků v téhle galaxii a možná i několika dalších). Díky nim mi přijde, že jsem se vdávala včera a ne před dvěma měsíci.
Nemyslím, že existuje jeden zaručený návod na ideální nebo dokonalou svatbu... Ale ta naše jednoduše dokonalá byla. Pro nás. (A doufám, že i pro všechny, kteří na ní byli.) Čím víc o tom přemýšlím, tím víc jsem si jistá, že nejvíc záleží na lidech, kteří s vámi v ten velký den jsou. Je jedno, jestli se jedno z vašich obočí začalo evidentně na vašem obličeji nudit a odešlo kamsi za štěstím, jestli prší jako z konve, jestli máte jinou kytici, než jakou jste si vysnili, jestli vám v autě trochu (hodně) popojel svatební dort nebo jestli jste se u zametání střepů z talíře pořezali a zakrváceli celý přilehlý čtvereční kilometr. Je to úplně jedno. Přísahám. A nezáleží na tom, jestli plánujete skrznaskrz tradiční nebo "tak trochu jinou" svatbu. Ten den už prostě hoďte za hlavu všechno a užijte si ho se všemi a se vším všudy... 
Jak se ukázalo na naší svatbě, den D se v podstatě dá naplánovat za 3 týdny. Ano, dá, ale to jediné rozhodně nedoporučuju :-D!
Sepsala jsem takový souhrn a vlastně i "pár rad do života" (protože jsem teď děsně zkušená, samozřejmě). Ale předem varuji, že to bude chtít kafe a tak hodinku času :-).MÍSTO
Místo obřadu vybírejte s velkým předstihem. Všechna krásná místa mají kalendář rychle plný, takže s rezervací neotálejte. V našem případě bylo naprosto jasné, že to bude naše chalupa na samotě v lesích na Vysočině. Díky tomu nám odpadlo mnoho stresu. Žádné místo na světě nemilujem tolik. Ten všeobjímající klid a harmonie... Nikde jinde by ta svatba nebyla taková. Chtěli jsme od začátku svatbu od širým nebem a nakonec se nám to i splnilo. Stihli jsme obřad pod starou jabloní i gratulace a pak se spustila největší průtrž mračen v historii lidstva, pomalu jsme se začali shánět po biblické Arše :-D! I přes mnohá bezpečná přístřeší jsme byli mokří nakonec všichni, ale vůbec to nevadilo :-)! 


FOTOGRAF 
Fotografa zamluvte rozhodně taky včas! Za tuhle radu ještě jednou děkuju Marcelce z Pradobrot, která mě tuším v lednu trochu popíchla, že už není čas otálet :-D! Výběr byl jasný, Terezku jsem sledovala na Instagramu už asi rok a u každé fotky se mi vždy na chvíli zatajil dech. Potom fotila svatbu kamarádů a její fotky jsou... No jednoduše dokonalé. Jiné. Originální. Plné emocí. Hřejivé. No podívejte se na její Instagram a pochopíte. Sami určitě poznáte, když najdete "toho pravého" fotografa. Nedá se to popsat, ale prostě to "cítíte". Jeho fotky vám to řeknou beze slov. Zní to jako klišé, ale je to holá pravda. A pak už jen napsat a modlit se, aby měl/a čas :-D! Kdo mě trochu zná, ví, že před objektivem se cítím asi jako nahá v trní (ale už se otrkávám, už se cítím skoro jako polonahá v ostružiní, fakt) :-D, ale díky Terezčině přístupu to všechno bylo hrozně příjemné a přirozené. Přišlo mi, jako bychom ji i jejího přítele znali roky. Navíc díky tomu neuvěřitelnému slejváku budeme na focení v lese vzpomínat navždycky. Ještě jednou děkuju <3!
Půjčily jsme taky polaroid, se kterým by byla asi větší legrace, kdyby nepršelo a nemuselo se s nimi fotit jenom ve stodole, ale i tak jsou některé momentky k nezaplacení :-D!
Jestli stojíte o kameramana, jděte do toho! Vzhledem k tomu, že při představě natáčení si říkám (a muž vehementně souhlasí :-D), že ta nahota v trní je vlastně super nápad, logicky jsme tuto možnost zavrhli. Obřad natočil jeden kamarád na tátovu kameru (A já si toho ani nevšimla :-D...) a zbytek dne pak máme na fotkách a úplně nám to tak stačí :-)!

NEVĚSTA
Tak jo, chtěla jsem vypadat jako něžná, éterická víla. Ale řekněme si upřímně, že tělesnou stavbu víly už pár let nemám. Takže jsem nakonec byla alespoň napůl víla (Díky naprosto nádhernému polověnečku od Magaely a faktu, že moje vlasy si za všech okolností dělají, co chtějí a účes od mé šikovné kadeřnice Marušky - i přes obrovské množství stylingových přípravků a sponek - začal povolovat už minutu po dokončení, takže byl přesně podle zadání... Upraveně neupravený.), půl princezna (to ty neuvěřitelné šaty od White One), napůl drsňačka (tak to je ještě větší životní ironie než ta princezna) a z poloviny bílá velryba (Lední medvěd? Stále nejsem rozhodnutá :-D!). Aha, koukám, že tohle je ten případ, kdy má celek čtyři poloviny. No nic. Prostě to nelámejte přes koleno, a když vypadáte ve vysněných šatech jako slon v krajkovém županu, tak prostě kapitulujte a přiznejte si, že tudy cesta nevede. Jo, odchýlení od snu dost bolí, ale ten pohled do zrcadla víc :-D.  
Ještě musím maličko víc vychválit Magaelu, protože její nádhernou práci obdivuju už roky a roky a... no asi chápete, že dlouho a že je prostě skvělá. Na Dyzajn Marketu jsem si koupila polověneček a podvazek (A bez legrace jsme tam nad všemi těmi poklady strávili asi 20 hodin! No dobře, tak jen jednu a půl, ale stejně.). Magaela nám pak na zakázku ještě dodělala krásnou korsáž pro ženicha a náramky pro svědkyně, aby na svatbu měly nějakou památku. 
Ještě musím do nebes vynést svou svědkyni Terku (též známé jako T.), která mě nalíčila tak věrohodně, že jsem pro jeden den nevypadala jako mrtvola! Jak to dělá? Fakt netuším... Zázrak! Jediným zádrhelem bylo nasazování čoček po 5 letech. To bylo drama o pěti dějstvích se spoustou slz a tak :-D. Ale o tom třeba jindy.
Kytici mi maminka nechala uvázat a přestože jsem poslala spoustu fotek a poznámek, nakonec byla trošku jiná, než jsem chtěla. A víte co? Vůbec na tom nezáleží ;-)! Byla krásná a byla moje... 

ŽENICH
David měl jasnou představu a měl to štěstí, že očividně odhladl svůj styl lépe než já :-D! Pořídil si krásný oblek v M&S a puntíkovanou košili v Celiu (Pokud si chce váš nastávající koupit na den D nový oblek a má doma už jeden perfektně padnoucí, doporučujeme zachovat věrnost vyzkoušené značce a střihu ;-)! Nám se to moc osvědčilo.) Šedého motýlka nám na objednávku ušili v Krispolu. To vše na první dobrou. Ne-po-cho-pi-tel-ný. Korsáž, která ladila s mým polověnečkem a náramky svědkyň jsme objednali u Magaely.POZVÁNKY
To, že si chcete navrhnout pozvánky sami je sice pěkný, ale rozhodně je dokončete a pošlete dřív, než když vám 3 týdny před vaší svatbou přijde pozvánka na jinou veselku, která je až měsíc po té vaší. Jen říkám :-D... 

HUDBA
Pokud chcete živou kapelu, asi je dobré řešit ji stejně brzy jako fotografa. My jsme maličko zaváhali, ale na druhou stranu se pak manžel mohl dost vyřádit na přípravě playlistů na Spotify a bylo to naprosto perfektní.

JÍDLO
Asi bych měla začít tím, že jsme neměli tradiční oběd. Žádná knedlíčková polévka, svíčková se šesti a tak... Chápu, že pro milovníky klasiky je to asi nutnost. Mě ale představa, že po obřadu vyženu 60 lidí do temného lesa se slovy "My teď budeme mít slavnostní oběd v úzkém kruhu rodiny a nejbližších přátel, jooo? (Vy se napaste trávy a bobulí a vraťte se za pár hodin :-D!)", mi nahání hrůzu a celý ten koncept mi přijde hrozně nelogický. Ale neberte to osobně, pokud se vaše svatba nesla v tomhle duchu. Naprosto to respektujeme. Jen jsme od začátku věděli, že to chceme jinak. Prostě si vyberte variantu, která je vám nejbližší. Pro nás to byl celodenní raut. Celý ho měl na svědomí náš přípravný výbor a byl opravdu dokonalý. Vůbec jsem u chystání nebyla a zrak mi jen přecházel. Stoly se pod těmi dobrotami doslova prohýbali a já se zklamáním zjistila, že se to všechno nedá nacpat na jeden talíř. Snažili jsme se myslet na každého a tak nechyběl neopakovatelný guláš s čerstvým chlebem, spousta grilovaného masa a zeleniny, řízky, smažený květák (Geniální nápad, jen mám pocit, že ho nikdo jiný neocenil, protože se na nikoho jiného krom mě nedostalo :-D!), saláty (těstovinový, řepný, tarhoňový, bramborový), čerstvá zelenina a ovoce, sýry, jednohubky (klasické caprese, růžový meloun s fetou a mátou, oranžový meloun s prosciuttem a hruška s modrým sýrem, prosciuttem a rukolou). No teď, když to čtu, je možná dobře, že se to všechno nedalo nacpat na jeden talíř. Kombinace guláše s melounem by mi asi moc neprospěla. Jo a jsem oficiálně asi jediná nevěsta na světe, která nezapomněla jíst. Cpala jsem se, co mi šaty dovolily (a dovolily hodně, snad krom řepového salátu a guláše, protože na to se moc dobře znám :-D)... Na tohle myslete! Vyhladovělí novomanželé nejsou in!

SLADKÝ BAR
Na přípravu sladkého baru jsem se pochopitelně strašně těšila. Všichni mě sice zrazovali od toho, abych si na svatbu pekla sama, ale nešlo to "zlomit" :-D! Prostě jsem musela. I když je fakt, že podruhé bych to možná udělala trochu jinak, protože musí být taky fajn si den před svatbou nechat udělat nehty či si zajít na kosmetiku nebo masáž :-D! Jenže jsem chtěla, aby bylo všechno čerstvé, a tak jsem nic nepekla dopředu a celý pátek strávila v kuchyni (pěkně ve svém živlu) :-)! Připravila jsem ověřené dezerty, protože den před svatbou jednoduše není prostor pro selhání a přílišné experimenty... Snažila jsem se taky nakombinovat lehce exotičtější chutě s těmi klasičtějšími, aby si každý mohl něco vybrat. A obloukem jsem se chtěla vyhnout všem máslovým krémům a fondánovým potahům. Nakonec tedy volba padla na citronovo-makový dort s pusinkami, dort z čokoládové pěny s mučenkou, kokosovou panna cottu s malinami a likérem Crème de Cassis, malé pohárky Eton mess, karamelové pohárky s drcenými karamelovými sušenkami a borůvkami, cheesecake pohárky s borůvkami, čokoládové minicupcakes s ostružinovým krémem s vanilkou, pistáciové minicupcakes s malinovým krémem s kapkou růžové vody a profiteroly s krémem ze slaného karamelu a ostružinovým pyré. A samozřejmě svatební dort - mandlový s Amarettem a malinovým krémem. Dali jsme mu krycí název Potěmkin (-ova vesnice, nikoli křižník), protože chudák po náročné cestě potřeboval trochu kamufláže. Ale nakonec vypadal na ty strasti víc než reprezentativně. (Soudruh Potěmkin by byl hrdý! Jo on vlastně nebyl soudruh... Ale chápem se :-D.)
Navíc jsme měli od naší rodinné kamarádky ještě nejúžasnější sladké rohlíčky a božské pajerské koláče (Slovy jeden celý jsem zlikvidovala já sama, ehm. Jak říkám, šaty byly  k mému počínání dost benevolentní.).
Taky jsem upekla 3 tvarohové bábovky (vanilkovo-pistáciovou, makovo-citronovou, borůvkovou) k nedělní snídani, ale vůbec nevím, kde skončily a jestli se snědly, protože v neděli jsem nebyla příliš při smyslech a místo činorodé aktivity jsem porůznu posedávala a ztrácela každou kloudnou myšlenku :-D.VÝZDOBA
Nákup a výroba dekorací je fakt zábava a můžete se neskutečně vyřádit. My jsme nakoupili spoustu stuh, pentlí a krajek v galanterii; barevné rozety na KitchenetteShopu a Bonami; proplétaná bílá srdíčka jsme vykopili snad ve 3 obchodech (mají je v krámcích s dekoracemi); svítilny, světýlka, záclony a podobné maličkosti v Ikee a spoustu věcí jsme vyrobili. Já nakreslila obří rozcestník na starou paletu, vystříhala a proděravěla girlandy z tvrdých barevných papírů, Davidova svědkyně Tinka je pak všechny navlékla a s Davidem je rozvěsili. Mamka nakreslila tunu krásných dřevěných koleček a ušila všechny běhouny na stoly, ozdobila všechny vázy (ze skleniček od kávy, zavařovacích sklenic a dokonce starých lustrů) a svícínky (Nemusíte mít pocit bezmoci a nevýkonnosti, její den má očividně 48 hodin nebo má podobné superschopnosti jako Flash... Až zjistím, která varianta je správně, dám vědět :-D). Květiny na dekorace (nevěstin závoj, čajové růžičky, frézie) koupila Terka ve velkoobchodě, pivoňky jsme orvali ze zahrad celého příbuzenstva a přátelstva a kytice do váz i malé kytičky na běhouny z nich vázali v pátek do noci snad všichni včetně ženicha, Tinky a mojí maminky (Já si tou dobou hřála zadek u trouby a pořád mám zpětně výčitky, že tedy oproti nim zrovna nemákla. Ale co už...). 
Zcela jsme vypustili vývazky, protože nám přišly docela zbytečné a sbírat celé léto po dvoře opadané špendlíky by byl očistec :-D!ZÁBAVA
Abych řekla pravdu, David měl připravené množství her, ale zábava nakonec plynula nenásilnou formou víceméně sama, tančilo se, povídalo se, vzpomínalo se, jedlo se a tak nakonec došlo jen na klasické poznávání ženicha a nevěsty a jednu hru "vhodnou až po 22 hodině", které nám připravila kamarádka. A vůbec to nevadilo :-)! Celý den se nesl na takové pohodové spontánní neorganizované vlně. Ale pár her v záloze se vždycky hodí!

Možná jsem někde cestou ztratila nit, ale je toho tolik, co jsem chtěla o téhle neopakovatelné zkušenosti a nejkrásnějším dni říct a napsat... A ještě jednou tolik, co jsem nenapsala, ale víc už není třeba. Myslím, že tenhle den už navždycky zůstane jedním z nejšťastnějších v mém životě. 

Ale hlavní rada je: Nestresujte se! V podstatě skoro nic není tak zásadní, aby vám to mělo zkazit váš svatební den. Hlavní je, že se sejdete se svými blízkými a společně oslavíte něco tak krásného jako je láska. To je nejvíc a (skoro všechno) ostatní jsou jen prkotiny. Věřte mi :-).

Mějte se krásně,
Vaše M. :-*

PS:
Chtěli bychom hlavně ještě jednou strašně poděkovat všem, co se přidali k přípravám, především pak Přípravnému Výboru (s velkým P a velkým V). Kamarádům z chalupy, kteří nám s celou svatbou neuvěřitelně pomohli. Vlastně ji celou zrealizovali. Z party lidí nejrůznějších povolání se změnili v dekoratéry, kuchaře, číšníky, barmany, zahradníky, nosiče, stavební dělníky, řidiče a závozníky... Prostě se zhostili všech možných i nemožných rolí a díky nim běželo všechno jako na drátku. Bez nich by svatba jednoduše nebyla. Děkujeme <3!

8 komentářů:

 1. Ách! <3 Tak už chápu, že se k mému mailu nikdo nedostal a jsem strašně ráda, protože číst si o tomhle je milionkrát zábavnější, než špekulovat, jestli cupcaky péct den, dva, či dokonce tři před.. i když taky dnem D :)) Krásné, gratuluji!! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Strašně moc děkujeme <3! A já se zároveň strašně moc omlouvám a jdu to hned napravit :-)!
   M.

   Vymazat
 2. Klobouk dolu, vase svatba vypada nadherne! A o dezertech ani nemluvim :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Teda, ja jsem se procpala i do tohohle clanku!:-) jsem moc rada, ze jsem te spravne popichla a sehnala jsi vysnenou fotografku:-) ja fotografku zamlouvala skoro rok dopredu, jeste jsem nemela ani potvrzeny obrad:-)
  A mam radost, ze se svatba tak moc povedla a odnasis si z ni hezke dojmy. Ja svou svatbu taky povazuju za ti nejlepsi a zatim ji nic neprekonalo:-) ale mozna to nasi hoste vnimali jinak:-)

  A obdivuju te, ze sis pekla sama.. to bych fakt nedala:-) ja teda pred temi sesti lety neumela zdaleka pect tak jako dnes, ale i kdyby, nemela bych na to vubec cas:-) a chci videt vic fotek!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No však, abys tu nebyla, když jsi nám tak dobře poradila :-)! Moc děkujeme <3!
   Viď, svatba je prostě boží. Ani jsem si to neuměla představit... Jsem ráda, že jsme ve stejném táboře :-D! Já myslím, že když všichni viděli, jak jste spokojení a šťastní, tak nemůžou mít jiné dojmy než vy ;-)...
   Moc děkuju O:-)! Já si to hrozně užila, ale možná bych chtěla zažít i druhý scénář (opečovávání :-D). Ale zase jsem neměla čas být nervózní :-D!

   Vymazat
 4. Byla to jedna z nejlepších svateb, na které jsem byla a za to moc dekuju! <3
  Dojímá mě, jak moc krasne o mně píšeš. Ach <3

  D-Ě-K-U-J-U !

  TeZ

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi zlatá Terezko :-*! Ale nemusíš děkovat, ona je to všechno pravda pravdoucí <3!
   Takže děkujeme my, že jsi s námi byla.

   M.+D.

   Vymazat

Děkujeme za komentář :-)


 photo copyright.jpg
blogger template by envye