Dort z bílé čokolády a Baileys s brusinkovým želé

Dobrý večer :-)!

Jaké jste měli Vánoce? Doufám, že krásné <3. Já ty svoje prospala, propohádkovala a pronávštěvovala a bylo to boží! Poslední týdny byly fakt nějak náročné. Hodně práce, hodně stresu, málo času, málo sil. A to jsem měla takovou radost, jak jsem na všechno vyzrála. Cukroví hotové během tří dnů, dárky objednané online. Myslela jsem si (s bláhovostí sobě vlastní), jak jsem to krásně vyřešila a elegantně se vyhnula všem frontám a šílenství... Tak to byl fakt omyl. A dost velký :-D.
Komplikace při dodání jednoho balíčku a přes hodinu a půl na poště jsem ještě statečně snesla. Však to byla jen a jen moje blbost, že jsem jim zase svěřila balíček. Muž vyzvednutou zásilku zkusmo potěžkal a znalecky pronesl, že je podezřele lehká na to, že v ní má být obří kabelka (abych se v ní zase mohla hrabat až po ramena) od něj pro mě a peněženka ode mě pro něj. "Aaaale ta kabelka nic neváží, však já je mám všechny těžké jen proto, že tam nosím tunu blbostí". Pche. Můj omyl je asi zjevný už zde. A tak se dostáváme k mému hlavnímu poselství :-D...

Návod na přežití pro operátory e-shopových infolinek (nejen před Vánoci):

Bod 1: Když vám volá hysterická Češka, která se dožaduje českého operátora, lze to vyhodnotit jen jediným způsobem. Chce křičet a chce křičet česky. Rozhodně jí neříkejte, že český kolega je zaneprázdněn, ale že VY její angličtině skvěle rozumíte. To je zásadní chyba. Už není cesty zpět.

Ano, Rajeshi (jména zúčastněných nebyla změněna :-D), je super, že Vy mi rozumíte, ovšem přiznejme si, že tento pocit bohužel nebyl úplně oboustranný :-D.

Bod 2: Když už se jí teda elegantně nezbavíte v bodě 1 s tím, že nemáte páru, jakou verzí angličtiny to mluví (možná směs anglické, ruské a svahilské?), rozhodně jí desetkrát neopakujte: "Už to tady vidím! Vy jste si objednala kabelku! A přišly Vám lodičky? Hmm, hmm, v objednávce je jasně napsaná kabelka. Ale v krabici byly semišové boty? Ano, ano, ale tady zřetelně vidím, že máte zaplacenou kabelku… Opravdu vám přišly lodičky? To je ten problém?"

Ano, to je ten problém! Víte, do těch bot se mi dost dobře nevejde peněženka... O deštníku ani nemluvě. A vážně si myslíte, že je možné splést si kabelku se semišovými lodičkami velikosti 41 na 10 cm vysokém jehlovém podpatku? Hmm, očividně ano, protože jinak by mi asi nepřišly, že jo... Ach můj božeeee!

Bod 3: Pokud už jste tedy v bodě 2 opakovaně kopli do vosího hnízda, rozhodně to ještě nezhoršujte slovy: „Zabalte lodičky a odneste je znovu na poštu a… A kabelku objednejte znovu! V lepším případě totiž dotyčná jenom vzteky překousne mobil vejpůl, ale v horším se jí podaří i ukousnout vám hlavu… Jak? No to nechcete vědět :-D!

Raji, Raji, Raji.... Mělo by Vás napadnout, že po téměř 2 hodinách na poště nacpané řekněme nepřívětivými lidmi (ať žije předvánoční pohoda) je vyhlídka menšího "opáčka" těsně před svátky to poslední, co by soudný člověk s alespoň chlupem pudu sebezáchovy chtěl absolvovat. A chtít po tom samém nebožákovi, aby zaplatil něco dvakrát, protože původní platbu mu vrátíte až tehdy, když dorazí ty proklaté lodičky, taky není zrovna nápad z nejlepších. Jen říkám :-D!

Doufám, že chápete, že je to nadsázka :-)! Vztekala jsem se sice hodně, z uší mi stoupal hustý dým (ach, kdeže pára), ale v angličtině křičet naštěstí neumím a Rajesh stále žije (neboť byl i přes jazykovou bariéru nesmírně milý) a já taky (i když mi málem praskla cévka). Prostě vánoční happyend jak vrata. 
Na uklidněnou (je mi jasné, že i vy musíte to strašlivé drama o několika dějstvích rozdýchat) mám pro nás všechny dort :-)! Původně jsem ho připravovala pro kolegyně na vánoční večírek a báječně se u toho opila. Díky tomu jsem se ale úplně přestala bát, jestli bude někomu chutnat, a zapomněla na všechna příkoří světa. A protože na párty sklidil až nečekaný úspěch, bude na Silvestra asi zas! Jdete do toho se mnou?


Dort z bílé čokolády se skořicí a Baileys s brusinkovým želé

Korpus:
250 g sušenek Lotus 
75 g rozpuštěného másla 

Pěna z bílé čokolády a Baileys: 
6 žloutků 
90 ml smetany ke šlehání 
90 ml Baileys 
90 ml plnotučného mléka 
200 g bílé čokolády 
9 plátků želatiny 
1/2 - 1 lžička skořice 
500 ml ušlehané smetany ke šlehání 

Brusinkové želé: 
200 g brusinek 
50 g cukru 
200 ml vody (nebo více) 
3 plátky želatiny 
+ 20 ml červeného portského vína (nemusí být) 

Postup: 
1) Formu o průměru 22 cm vymažte máslem a vyložte papírem na pečení. Sušenky nasekejte sekáčkem nebo nastrouhejte a promíchejte s rozpuštěným máslem. Vzniklou drobenku vtlačte na dno dortové formy (já sušenkovou vrstvu ještě upěchuju lžící nebo dnem skleničky). Připravenou formu vložte do lednice. 

2) Čokoládu rozlámejte (pokud máte tabulku a ne pecičky) a rozpusťte ve vodní lázni. Želatinu dejte nabobtnat do studené vody. Mléko, smetanu a Baileys přiveďte k varu. Žloutky prošlehejte se skořicí. Na žloutky nalijte horkou směs mléka a smetany, promíchejte a ihned vlijte zpět do hrnce a zahřejte na 85°C. Stáhněte z plotny, smíchejte s čokoládou a vmíchejte rozpuštěnou želatinu. Nechte zchladnout na pokojovou teplotu a smíchejte s ušlehanou smetanou a vzniklou pěnu navrstvěte na připravený korpus a uhlaďte. Dejte na 1-2 hodiny vychladit. 

3) Želatinu dejte nabobtnat do studené vody. Brusinky vsypte do rendlíku, posypte cukrem, zalijte vodou a přiveďte k varu. Stáhněte rendlík z plotny, brusinky rozmačkejte vidličkou a propasírujte přes jemné sítko. Doplňte brusinkové pyré vodou do objemu 300 ml, vraťte do rendlíku (nesmí v něm být zbylé brusinkové slupky), zahřejte, vmíchejte vymačkanou želatinu a portské a nechte lehce zchladnout. Směs nesmí být příliš horká při nalévání na dort a ani úplně studená, protože by vám ztuhla v hrnci. Pokud v ní udržíte prst, můžete nalévat. Nalijte na dort a vraťte zpět do ledničky. Nechtě opět alespoň hodinu vychladit. Dort bude nejlepší, když ho necháte v lednici odpočinout přes noc. 


Mějte se moc krásně a do nového roku vám přeji jen a jen to nejlepší! Ať je ten rok 2017 sladký, šťastný a plný příjemných překvapení,
vaše M. :-*

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za komentář :-)


 photo copyright.jpg
blogger template by envye